All News
Sudan Emergency Aid
07.09.2020

Şiddetli sel Sudan’da toplumları yerlerinden ederek onları harap ediyor.

Sudan'da geçen hafta şiddetli yağmurlar yoğunlaştı ve başkent Hartum'daki Nil ve Omdurman da dahil olmak üzere nehirlerin banklarının patlatmasına neden oldu ve bu durum binlerce insanın yerlerinden edilerek mülteci olmalarına neden oldu.

Sel Felaketi, El Gezira, Batı Kordofan ve Güney Darfur dahil olmak üzere diğer bölgelerde de son derece ağır hasarlara neden oldu.

Evler ciddi şekilde hasar gördü ve yıkıldı, bir çoğu çaresizce barınağa ihtiyaç duyuyor. Bazıları tüm değerli eşyalarını kaybetti ve sıfırdan baştan başlama ihtimaliyle karşı karşıya kaldılar.

Su basan tuvaletler ve kirli su kaynakları nedeniyle hijyen ve sıhhi seviyeler düştü, bu da insanların düzenli el yıkama gibi gerekli COVID19 önleme tedbirlerini almasını engelliyor. Bazı sağlık tesisleri hasar gördü ve hastaları tedavi etme yeteneklerini engelledi, pandemiye yönelik sağlık tesislerinin yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Etkilenenlerin çoğu daha önce çatışmalardan dolayı yerlerinden edilmişti ve COVID-19 salgınıyla ilgili ekonomik zorluklar nedeniyle zaten gelir kaybı yaşıyordu. Artık en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta son derece zorluk çekiyorlar.

Özellikle Doğu Sudan, Beyaz Nil, Darfur ve Hartum'da olmak üzere toplamda tahmini 125.000 mülteci ve ülke içinde yerinden edilmiş kişi etkilendi, çoğu acil barınma ve diğer acil yardımlara ihtiyaç duyuyor. Kuzey Darfur'da yağmurlar bilhassa şiddetli olup, yardıma muhtaç tahmini 35.000 kişi bulunmaktadır.

Alt yapıya verilen hasar yıkıcı oldu. Yollar trafiğin geçemeyeceği kadar çamurlu hale geldi, bu da bazı topluluklara, özellikle de uluslararası insani yardım kuruluşlarının yardıma ihtiyaç duyan yaklaşık 5.700 kişiye ulaşamadığı Mavi Nil'de insani yardım ulaştırmayı aşırı derecede zor veya imkansız hale getirdi.

Sudanlı yetkililer, Temmuz sonundan bu yana yükselen sel suları ve şiddetli yağışların yaklaşık 100 kişiyi öldürmesi ve 100.000'den fazla evi sular altında bırakmasının ardından ülkelerini doğal afet bölgesi ilan etti ve ülke genelinde üç aylık olağanüstü hal ilan etti.

BM insani yardım kuruluşu, Eylül ayı sonuna kadar ortalamanın üzerinde yağışlar olacağı tahmin edildiğinden, durumun önümüzdeki haftalarda daha da kötüye gitmesinin beklendiği konusunda uyarıda bulundu.

İyilik Denizi Derneği, Sudan'da 6 ilde şiddetli sellere neden olan haftalardır aralıksız şiddetli yağışlara yanıt olarak, en çok etkilenen ailelere yardım etmek için acil bir insani yardım kampanyası başlatıyor.

İyilik Denizi, Sudanlılara barınak, battaniyeler, temel malzemeler gibi çok ihtiyaç duyulan malzemeler konusunda yardım faaliyeti yürütecektir. Ayrıca kolera ve su kaynaklı hastalıkların önlenmesi, riskten kaçınma ve olası sel veya heyelan tehditleri hakkında erken uyarı sistemleri hakkında iletişim kurmaları için gönüllülere sponsor olmak için de bu fon kullanılacaktır

Share
LATEST Haberler NEWS
  • THE FEELING THAT WE ARE NOT FORGOTTEN BRINGS US JOY This year we celebrated Eid Al-Adha with those struggling to feed their families in Africa and we brought up them closer to our hearts thanks to your infinite support and generosity.
  • Gelişmekte olan toplumları güçlendirme aracı olarak kurban Güçlendirme çağında yaşıyoruz. İnsanlar, dünyadaki herkesin eğitim, istihdam, yiyecek ve sağlık için temel haklara ve fırsatlara adil erişime sahip olmalarını sağlamak istiyorlar.
  • About #IyilikDeniziCleanUpCampaign: It is an international call to action to protect our oceans, watersheds, neighborhoods, and wildlife in general from trash and debris. This massive volunteering effort has an astounding impact on many of our ...
  • In the holy month of Ramadan and thanks to your support and generosity. We succeeded to reach thousands of vulnerable people in Turkey and all over the world. We provided food parcels aid to those in need in Turkey, Mali, Burkina Faso, Cameroon...
  • The World Health Organization (WHO) made a publishing for parents who had to spend more and intense time than usual during the coronavirus. As İyilik Denizi, we organized this publishing for you, which was prepared to help parents interact constru...
  • Humans and animals have lived side by side for thousands of years. Animals enrich our lives and help us understand the natural world around us. Animals are our companions, our workers, our eyes and ears, and our food. They appear in ancient cave...